Ние изграждаме ученици, основаваме църкви и разширяваме Царството.
Джонатан и съпругата му Ейми дойдоха в Плевен през август 2016, с намерение да изграждат ученици и основават църкви в града и региона около него. Той има магистърска степен по Образователно служение (Колумбийския Международен Университет, 2009) и е баклавър по Библейско и младежко служение (Колеж Уелч, 2003). Преди да пристигне в България е работил като младежки пастор и пастор в Южна Каролина няколко години.
Джонатан, Ейми, и трите им деца са в България от 2013 г. Първата им роля беше да помагат в Църква „Нов живот“ в град Свищов. През трите години в Свищов, Джонатан редовно проповядваше в църквата и помагаше по различни начини, когато имаше нужда. Преподаваше английски в едно местно училище и водеше клубове по английски за тийнейджъри, студенти, и възрастни. Джонатан и Ейми са запалени да помагат на другите да намерят надежда в Исус Христос и да откриват истината в Библията, която може да промени живота
Свържете се с Джонатан в Facebook
Бог не е просто сила или енергия, а триединен, личностен Бог. В Българска протестантска църква „Нов живот” ние вярваме, че Бог съществува и че Той ни се е открил чрез творението, откровението на Библията и въплъщението на Божия Син Исус Христос. Вярваме че Библията ни помага да разберем кой е Бог и каква цел Той има за нас. Истината и мъдростта, които се намират в Библията може да влияят на всяка част на нашия живот.
Мисия „Нов живот“ Плевен e свързана с Българска протестанската църква „Нов живот.“ Съществуваме, за да създадем възможности за хората от област Плевен да учат повече за Библията и по-добре да разбират целта, която Бог има за техния живот. Вярваме, че вярата в Божия Син Исус Христос, за когото учим в Библията, не само даде на нашия живот смисъл и цел, но също предлага надежда за преодоляване на политическата, икономическата и духовната кризи в нашето общество.
Вярваме, че само вярата в Божия Син Исус Христос може да даде надежда на нашите сънародници за излизане от политическата, икономическата и духовната криза. Само духовното съживление може да изведе народа ни до ново възраждане, за да заеме той достойно място в семейството на Европейските народи.
Ние изграждаме ученици, основаваме църкви и разширяваме Царството.
Какво означава това?
1. Ние изграждаме ученици
Ученикът на Исус Христос е човек, който го обича, вярва в това, което той е свършил за него на кръста, покаял се е за греха, и е предал живота си за неговата слава. Мисия „Нов Живот“ съществува, за да помага на хора да знаят и да разбират как те може да станат последователи на Исус Христос. Ние сме тук, за да помагаме на последователите на Исус да израстват във вярата си и познание на него.
2. Ние основаваме църкви
Местната църква е група от вярващи (ученици), която се събира, за да хвали Бога, изучава Неговото слово, насърчава един на друг във вярата и служи на обществото си. Ние сме тук, за да основаваме здрави, силни, почитащи Бога местни църкви, които помагат на учениците да растат във вярата си.
3.Ние разширяваме Царството
„Божието Царство“ е израз, който се използва в Библията, за да опише всички тези, които вярват в Него, търсят спасение от Него и подчиняват живота си на авторитета Му. Искаме колкото е възможно повече хора в града, страната и света да чуят Благата Вест и да изберат да последват Исус Христос – да станат част от Божието „царство“. Ние сме тук, за да насърчаваме и помагаме на учениците на Христос не да пазят добрата новина за себе си, а да я споделят с другите, разширявайки Божието Царство.
Ние вярваме, че:
Името „баптисти на свободната воля” е използвано за пръв път още през 60-те г. на 17 в. в Англия по адрес на баптистите, които наричали себе си „хора на свободната воля” (freewillers). Името било подигравателна закачка с убеждението ни, че всеки човек има свободна воля да приеме или отхвърли Бога.
Днес Националната асоциация на баптистите на свободната воля е общност от евангелски вярващи, обединени в свидетелството за Христос и изграждане на Неговата църква в цял свят. Възходът на Баптистите на свободната воля започва с влиянието на английските баптисти от арминианска изповед, заселили се в Американските колонии.
Колониални корени
Съществуват две традиции на Баптисти на свободната воля в колониална Америка. Първата е Движението на Палмър, което води началото си от 1727 г., когато Пол Палмър основава църква в Чоан, Северна Каролина. Северната традиция произлиза от Движението на Рандъл, основано от Бенджамин Рандъл на 30 юни 1780 г. в Ню Дъръм, Ню Хемпшър. И двете традиции поучават доктрините на свободната благодат, спасение даром и свободната воля, макар и между тях да няма формална връзка.
В началото северната група се разпространява по-бързо и достига до запада и югозапада на САЩ. През 1900-1911 г. те се обединяват със Северната баптистка деноминация, към която се присъединяват повечето от съществуващите 1100 църкви и няколко големи колежи. През 1916 г. в Патънсбърг, Мисури, се основава широка Обща асоциация за сътрудничество, към която се присъединяват църквите, които не се слели със Северната деноминация, както и църкви от Движението на Палмър.
Църквите от югоизточните щати, водещи началото си от Движението на Палмър се групирали в различни асоциации и конференции, докато накрая основали Общата конференция от 1921 г.
Ново движение
Така постепенно се стигнало до естественото обединение и сливане на Общата асоциация за коопериране и Общата конференция на баптистите на свободната воля. На 5 ноември 1935 г. в Нашвил, Тенеси, представители на двете организации се срещнали и създали Националната асоциация на батистите на свободната воля.
Новата организация приела Трактат, стъпвайки върху доктрините описващи вярата и практиката, характерна за баптистите на свободната воля през годините. Този документ е редактиран няколко пъти, но продължава да служи като насока за общение в деноминацията, към която влизат повече от 2400 църкви в 42 американски щата и 14 страни по света.
„Нов живот” в България
Първата църква „Нов живот” в България, като част от Баптистите на свободната воля, е създадена в гр. Свищов през 2011 г. от п-р Тимоти и Лидия Отри – мисионери на организацията. През 2013 г. в България пристига и семейството на Джонатан и Ейми Посълуейт, които понастоящем помагат в църквата в Свищов. Същата година, на 7 юли, Трифон и Ваня Трифонови основават църква „Нов живот” в гр. Варна.
На 3 юни е подадено Заявление до Софийски градски съд за вписване в регистъра на новоучреденото вероизповедание Българска протестантска църква „Нов живот”. На 10.09.2014 г. вероизповеданието е вписано в регистъра на вероизповеданията. През 2015 г. в Свищов пристига и семейството на мисионерите Джош и Лидия Прово.
Ползвани са материали от Free Will Baptist History.
тел. 089 260 9557
email: Jonathanandamyp@yahoo.com